Japonska je po nekajmesečni razpravi končno določila ime novega obdobja v japonski zgodovini, ki se bo imenoval “Reiwa” po tem, ko je bilo določeno novo cesarsko ime. V ponedeljek dopoldan so pred čakajočo množico, ki se je za trenutek ustavila, napovedali ime, ki je bilo do tedaj znano le izbrani skupini strokovnjakov in pomembnejšim politikom.
Novo obdobje se bo pričelo s 1. majem, en dan za tem, ko bo cesar Akihito, katerega obdobje se imenuje “Heisei” (doseganje miru) odstopil svoj prestol starejšemu sinu, zdajšnjemu princu Naruhito, kar je prvi odstop cesarja v zadnjih 200 letih.
Yoshihide Suga, sekretar kabineta je v živo preko televizijskih postaj razglasil ime sporočil, da je bilo ime izbrano izmed petih možnosti, ki so jih predlagali učenjaki klasične kitajske in japonske literature.
“Želimo si, da bilo novo ime sprejeto s strani javnosti in se globoko ukoreninilo v življenja japonskih ljudi”, je rekel Suga v naznanilu, ki se je pričel nekaj minut za predvidenim urnikom.
Televizijski komentatorji so se mučili podati pravilen prevod besede, vendar dve pismenki, ki sta bili vzeti iz najstarejše japonske antologije poezije Man’yoshu, lahko beremo kot “sreča” ali “udobje” in “mir” ali “harmonija.”
Premier Shinzo Abe je dejal, da pismenki “simbolizirata globoko javno kulturo in dolgo tradicijo”.
Dodal je: “Tako kot čudoviti cvetovi slive v polnem razcvetu, ki simbolizirata prihod pomladi po grenkem mrazu, lahko vsak Japonec/ka upa na dobro prihodnost in primora svoje cvetove, da bi zacveteli.”
“Naša država se sooča z mnogimi točkami obrata, vendar obstaja veliko japonskih vrednot, ki naj ne bi izzvenele. Zelo smo ponosni na našo zgodovino, kulturo in tradicijo in ta termin predstavlja Japonsko jutri, tisto, ki jo želimo zgraditi za bodoče generacije. To je bila najbolj odločilna točka pri tej izbiri.”
V Tokyu so ljudje, ki so gledali naznanilo preko velikih televizijskih zaslonov ploskali in tudi potočili kakšno solzo. “Presenečena sem bila nad izbiro – nisem pričakovala teh pismenk, vendar se jih bom morala navaditi,” je neka ženska javno povedala za NHK televizijski program. “Eden od znakov predstavlja mir, tako da je za tem mnogo pomenov”.
Skupina odločujočih o novem imenu japonskega obdobja je bilo zaprtih v posebni sobi pisarne premierja, kjer so tudi preverjali, ali so kje nastavljene prisluškovalne naprave. Vsi, ki so bili prisotni pri odločitvi so morali predhodno predati svoje telefone in ostale mobilne naprave, da ne bi informacije zapuščale pisarne.
Uradniki so bili opozorjeni, da bi kakršnokoli beseda, ki bi bila sporočena predhodno medijem, pomenila njeno izločitev. Ime je nato odobril sam kabinet.
Suga je omenil, da ne bodo razkrili identitete strokovnjaka, ki je predlagal nov “gengo” izbrano besedo, ter imena ostalih kandidatov.
Cesar Akihito (85) je podal izjavo leta 2016, da se želi upokojiti, saj se boji da bi njegova leta vplivala na to, da ne bi mogel več dobro opravljati svojih javnih dolžnosti.
Njegova nenadna upokojitev je zanetila val nostalgije njegovega 30 letnega vladanja. Televizijske oddaje so pripravile kvize o znanju iz tega obdobja, prav tako so izdelali posebne lutke, ki bi oponašale moment, ko je Suga napovedal novo ime. Časopisi so izdali posebne izdaje, poslovno okolje pa je hitro vpletlo novo besedo v prodajne artikle.
Japonska podjetja imajo sedaj en mesec časa, da vnesejo ime novega obdobja v računalniške sisteme, preden Naruhito prevzame prestol krizanteme in postane 126. japonski cesar. Nova ime obdobja Reiwa se bo pojavljal na vseh dokumentih, tako tudi na vozovnicah za vlak in avtobus, računalniških sistemih in koledarjih.
Povzeto iz članka: https://www.theguardian.com/world/2019/apr/01/reiwa-japan-prepares-to-enter-new-era-brimming-with-hope