Shimenawa (しめ 縄; vrv, ki obkroža nekaj) je dolga vrv iz riževe slame ali konoplje, ki se uporablja za ritualno čaščenje v shintoistični religiji.
V premeru se lahko razlikuje od nekaj centimetrov do več metrov in jih pogosto vidimo okrašene s “shide” (四手) , cik – cakastim svetim papirjem.
Prostor, ki ga veže shimenawa, pogosto označuje sveti prostor, na primer prostor shintoističnega svetišča.
Verjame se, da Shimenawa deluje kot talisman proti zlim duhovom in je pogosto postavljena na slovesnostih, preden se začne gradnja nove stavbe. Pogosto jih najdemo v shintoističnih svetiščih na vratih torii (鳥居), ali svetih vratih.
Shimenawa se uporablja tudi okoli “yorishiro-ja” (依り代; predmeti, ki lahko privabijo duhove, torej stvari naseljene z duhovi). Sem spadajo zlasti nekatera drevesa. V tem primeru se duhovi, ki jih naseljujejo, imenujejo “kodama” (木霊; drevesni duh, božanstvo) sekanje teh dreves naj bi prinašalo nesrečo. V primeru kamnov so kamni znani kot “iwakura” (岩 座).
Yokozuna (横綱) v sumo borbi, med slovesnostmi za označevanje njihovega ranga, uporabljajo različico shimenawe. To je zato, ker je yokozuna videti kot živeči yorishiro (formalno “shintai” ) in je kot tak naseljen z duhom.
Članek povzet po Wikipediji