Letos Vas ponovno, že osmič zapored, Genki center in Veleposlaništvo Japonske v Sloveniji vabimo na največji festival japonske kulture v Sloveniji, Dan Japonske.
Prireditev je namenjena najširši množici, predstavljamo pa najrazličnejše vidike japonske kulture v Sloveniji. Letos se nam obeta nekaj novosti, ki jih pričakujemo z navdušenjem, verjamemo pa, da bodo razveselile tudi vas.
NOVOSTI LETOŠNJE PRIREDITVE:
NAGRADNA IGRA:
Na prireditvi pripravlja Veleposlaništvo Japonske in Turkish Airlines prav posebno nagradno žrebanje dveh letalskih kart za polet na Japonsko. Pravila nagradne igre bodo zapisana na vprašalnikih, ki jih prejmete na prizorišču prireditve.
Kot glavno atrakcijo tokrat predstavljamo nastop skupine Trio tenorjev, ki se bo na glavnem odru predstavila s koncertom japonskih in slovenskih pesmi.
“Ko se srečata klasična in sodobna zvrst glasbe nastaneta zasedba Trio tenorjev, katerih žametni glasovi se prepletajo z zvoki klavirja, čela, bas kitare in tolkal. VLADIMIR ČADEŽ, RIM RIBIČ in HIDEYUKI SUZUKI so vrhunski tenoristi, ki so združili moči. “
Iz Japonske prihaja tudi japonska plesalka tradicionalnega buyo plesa Kamigata Mai, gospa Ga Ogawa, ki bo odplesala tradicionalni ples na glavnem odru.
Prav tako se bodo direktno iz Japonske predstavili ustvarjalci tradicionalnih soba rezancev Todoroki soba group, ki bodo pripravili degustacijo japonskih ajdovih rezancev, tradicionalne japonske jedi. V kotičku pri Etnografskem muzeju si boste lahko ogledali mojstrsko pripravo izdelovanja te japonske jedi. Oglejte si prihajajoče urnike nastopov.
Na glavnem odru se bo predstavila tudi naša zlata zlata paralimpijka Veselka Pevec, slovenska paralimpijka in strelka, ki je aktualna paralimpijska prvakinja v streljanju z zračno puško stoje v disciplini R4 v kategoriji SH2. Paraolimpijski komite bo v sodelovanju s Toyoto in OKS-jem predstavil tudi nekaj parašportov – parakolesarstvo in poligon/košarko na vozičkih,…
Lansko leto je želo veliko navdušenje pravo japonsko prenosno svetišče Omikoshi, ki prihaja iz templja Kasuga Jinja (春日神社)v kraju Hongodai v Yokohami, kjer se je mnogo let uporabljal na festivalih. Tudi letos se nam bo pridružil z otvoritveno ceremonijo in sprevodu, ki bo temu sledu. Prenosnemu svetišču se lahko pridružite kar ob poti, ter ga z glasnim navijanjem spremljate od muzejske ploščadi pa vse do Prešernovega trga in nazaj.
V svoji notranjosti prizorišče nosi japonsko božanstvo in je simbol sreče, dobre letine in rodnosti na Japonskem. Japonska skupina strokovnjakov za mikoshi bo v sodelovanju z japonološkim društvom Ikkyu in okoli 80 lokalnih pomagačev, oltar ceremonialno odneslo od prizorišča prireditve do Prešernovega trga in nazaj. Teža prenosnega svetišča je okoli 300 kg, velikost 1,7 metra, za prenos pa potrebuje naenkrat okoli 10-12 nosačev v spremstvu japonskega taiko bobna in flavte.
Približujejo se tudi Olimpijske igre v Tokiu leta 2020 in v tem duhu bomo letos gostili Olimpijski komite Slovenije ter Para-olimpijski komite. Tudi letos bodo v priprave na olimpijske igre priredili mini olimpijski kotiček, kjer se boste lahko preizkusili v svojih olimpijskih sposobnostih.
Na otroškem kotičku se bo predstavilo poulično gledališče Kamishibai, ki bo otrokom tekom dneva uprizoril najrazličnejše tradicionalne japonske zgodbe. Prav tako bodo otroci na otroškem kotičku barvali japonske maske, se poigrali z japonskimi tradicionalnimi igračami, ter se spopadli z origamijem.
KAJ LAHKO ŠE VIDITE LETOS NA PRIREDITVI:
V 2. nadstropju stavbe Slovenskega etnografskega muzeja bo potekala razstava japonskega slikarja, ki si jo boste lahko ogledati že nekaj dni pred samo prireditvijo. Fotografska razstava “Otočje Setouchi, svetovni dragulj” fotografa Hiroyukija Ninomiye, je odraz fotografove očaranosti nad to morsko pokrajino otočja Setouchi. Danes pripravlja razstavo tudi slovenski javnosti.
V predavalnici se bodo preko dneva odvijala predavanja, demonstracije ter delavnice. Obiskali boste lahko obred tradicionalne japonske čajne ceremonije, predavanje o Murakamiju, fotografsko predavanje in predavanje o potovanju na Japonsko, kaligrafsko delavnico in delavnico ikebane.
V Kinoteki, ki se nahaja na spodnji strani prizorišča, se bodo tekom dneva preizkusili klubi in društva v najrazličnejših borilnih veščinah. Letos vabimo v goste kendō, iaidō, kyūdō, aikidō, karate, judō in ninjutsu Navdušenci te zvrsti japonske kulture vsekakor ne bodo prikrajšani za ogled tehnik in bojev v živo.
Na festivalu bomo gostili preko 50 stojnic, na katerih si boste lahko ogledali najrazličnejše aspekte japonske kulture. Kot vsako leto tudi letos ne bo manjkal kotiček z japonsko hrano, letos je novost japonski sladoled. Prav tako pa boste poleg najrazličnejših slaščic in dobrot, lahko poizkusili avtentično japonsko hrano, kot jo jedo na ulicah japonskih mest. Poleg znanega sushija, vam bojo mojstri japonske kulinarike pripravili tudi ostale japonske jedi, ki so nam Slovencem še vedno dokaj neznane. Okrepčali se boste lahko tudi z japonskimi cocktajli in preizkusili svetovno priznan japonski whiskey in sake.
Festival pa je prostor tudi za najrazličnejše ostale elemente japonske kulture. Japonologinje kaligrafinje vam bodo v spomin napisala japonska imena. Na kotičku za japonsko šolo se boste lahko učili japonskih besed in Genki center povprašali vse o japonskem jeziku ter tečajih japonščine
V kotičku za ustvarjanje se bosta prestavila izdelovalca unikatne keramike in japonske tehnike lakiranja lesenih izdelkov, ter izdelovalka lasnih izdelkov kanzashi za okrasitev tradicionalnega oblačila kimona.
V kotičku za oddih se vam bo predstavila veščina Reiki (霊気) , kjer se lahko prepustite mojstrici regeneracije, prav tako se bo kot vsako let z nami, na zelenici pri stavbi SEM odvijala gong meditacija. Na stojnici za japonska kadila Kōdō (香道) boste izvedeli vse o tej starodavni veščini, povprašajte zakaj je med Japonci tako pomembna in spoštovana.
V senčnem predelu si boste lahko ogledali čudovite bonsaje, ter povprašali mojstre bonsajiste, kako vzgojiti zdrav in lep bonsai.
Za mlajše bomo pripravili kotiček za branje mang, kjer se bodo nahajali tudi naši cosplayi, ki se jim seveda lahko pridružite.
Z nami bo tudi potovalna agencija, založba z japonskimi delu, med katerimi najdete tudi Murakamija, o katerem bo tekla beseda na našem predavanju. In pa preko literature se boste lahko spoznali tudi z japonskim jezikom.
Naše mlade in nadobudne umetnice in uemtniki vam bodo pripravili najrazličnejše unikatne izdelke narejene izpod njihovih spretnih prstih, ki bazirajo na tradicionalni in moderni umetnosti, animeju ali mangi.
Letos bomo imeli tudi nekoliko okrepljen kotiček za japonska podjetja. Z nami bo Toyota Adria s svojim novim vozilom, predstavila pa se bosta še Turkish Airlines, ponudnik letov na Japonsko ter BTC skupaj s SJPS, ki bodo predstavil svoj projekt Society 5.0.
Pridružil se nam bo tudi @Oster Rob – kuhinjski noži, ki nam bo predstavil japonske kuhinjske in žepne nože – Higonokamije.
Ali poznate Higonokamije? Gre za najbolj znan japonski žepni nož, simbol japonske nožarske obrti, katerega oblika temelji na katani. To ni naključje, saj je izdelava tega noža globoko vpeta v samurajsko tradicijo. Nož se je namreč prvič pojavil 1896 kot odgovor na reforme v 19. stoletju, ki so prepovedale izdelavo orožja, tako da so kovači namesto orožja začeli izdelovati nože, med drugim tudi male žepne Higonokamije.
Za obiskovalce Dneva Japonske je OsterRob pripravili posebne ugodnosti:
– 10% popust za nakup noža
– 20% popust na žepni nož Higonokami (od 20,00 € dalje)
– 30% popust za nakup OsterRob majice